Besiberri Sud (3030)

Wejście na Besiberri Sud
Przełęcz Col Abellers, Besiberri Sud (z lewej), Pic Abellers (z prawej) (widok zoom z Tuc Vielha 1.07.2008)

Masyw Besiberri stanowi zachodnią granicę Parku Narodowego. Znajduje się tutaj sześć spośród siedmiu szczytów powyżej 3000 m występujących w tym rejonie (siódmy Punta Alta oddzielony jest jedną doliną na wschód). Są to: Pic de Comaloforno (3033), Besibberi Sud (3030), Besiberri Nord (3014), Pic Jolis (3003) i Pic Simo (3002) [te dwa szczyty nazywane też są wspólnie Besiberri Mig] oraz Punta Passet (3002).

Pierwsze wejścia na szczyty: na Besiberri Sud – Packle i Dashwood w 1866, na Pic de Comaloforno – H. Brulle, J. Bacillac i ich przewodnik C. Passet 25.07. 1882, Besiberri Nord – J.M. Sansuc (przewodnik), Nils de Barck, H. Spont, M. Spont w sierpniu 1889. Pierwszego przejścia całą granią dokonał w 1926 J. Arlaud.

O ile wejście na Besiberri Sud i Besiberri Mig nie jest specjalnie trudne, doświadczenie z Tatr Wysokich i raki powinny wystarczyć, o tyle na Besiberri Nord i Pic de Comaloforno jest trudniej, w końcówce do pokonania techniczne odcinki.

Punktem wyjścia jest uzdrowisko z gorącymi źródłami Caldes de Boi. Bez własnego środka transportu można dostać się porannym autobusem z Pont de Suert do Boi (na pewno odjeżdża około 8, bo sam jechałem). Z Boi jest lokalny transport do Caldes de Boi. 200 metrów za parkingiem jest wejście do Parku i punkt informacyjny, a tuż za nim zaczyna się szlak. Odbijamy w lewo (tutaj też można zaparkować), w las i mozolnie pod górę aż do wypłaszczenie Plan de Cabana.

Przechodzimy mostkiem na drugą stronę potoku i zaczynamy wspinaczkę, stromo! Trzeba się wspiąć nad wodospad widoczny z dołu. Trawersujemy zbocze, trochę pod górę i dochodzimy do jezior Gemena.

Wejście na Besiberri Sud
Estany Gemena
Wejście na Besiberri Sud
Estany Gemena
Wejście na Besiberri Sud
Pic de la Torreta (2962)

Stawy są dwa, drugie jest nieco wyżej. Mijamy wypłaszczenie z jeziorami i zaczynamy wspinaczkę na przełęcz. Raczej równomiernie pod górę, w połowie podejścia może być śnieg aż do końca lipca. Raki i kijki trekkingowe przydatne. Zanim wdrapiemy się na przełęcz mijamy stawy Estanys Gelats, częściowo pokryte dziś lodem

Na przełęcz Col Abellers można także wejść od drugiej strony, wyruszając z okolic Tunelu Vielha (Conagles), i wędrując doliną Val Besiberri.

Wejście na Besiberri Sud
Przełęcz Col Abellers (2883)

A tak dla porównania wygląda podejście na przełęcz od strony Val Besiberri:

Val Besiberri
Podejście na przełęcz Col Abellers (2883) od Val Besiberri (24.06.2011)

Droga na szczyt nie jest wyraźna, trochę na czuja, po kamieniach, czasem z pomocą rąk i jesteśmy na Besiberri Sud! Widok przedstawia się tak:

 

Wejście na Besiberri Sud
Widok z Besiberri Sud na wschód
Wejście na Besiberri Sud
Widok z Besiberri Sud w kierunku masywu Maladeta (zoom)

 

Trasa i mapka:

Caldes de Boi (1467) – Estany Gémena – Coll Abellers (2883) – Besiberri Sud (3030)

  • Czas: 4h na szczyt, całość 7.30h
  • Data: 5.07.2009